Novinky

Obalový materiál: vše, co potřebujete k balení zboží

Na expedici zásilek potřebujete dostatečnou zásobu obalových materiálů, jako jsou kartonové krabice, bublinková folie nebo lepicí pásky. Specializované vybavení vám do značné míry zefektivní práci. Základem je vybrat vhodný obal na konkrétní typ zboží. Přečtěte si, na co je dobré se zaměřit a jaké druhy obalových materiálů existují.

 obalove-materialy

Každý provoz ocení něco jiného

Správný druh obalového materiálu zajistí ochranu obsahu před poškozením při přepravě či skladování. Existuje řada druhů obalů, které mají svá specifika. Při výběru je nejdůležitější kritérium zboží, s kterým vaše firma pracuje. Klíčový je nejen obal, ale také výplňový materiál. V souvislosti s expedicí zboží se zaměřte na:

  • rychlost a jednoduchost balení,
  • náklady,
  • ekologičnost.

 

Vemte v potaz i firemní hodnoty. Pokud se prezentujete jako firma s přírodními produkty, která se zapojuje do ekoaktivit, nezvolíte nerecyklovatelný plast. Ideálně sáhnete po papíru.

Obalový materiál aneb jaké máte možnosti

Kromě typu zboží vybírejte obalový materiál tak, aby odolal nepříznivému počasí a nešetrnému zacházení. Běžně seženete 3- nebo 5vrstvou lepenku, která lépe odolává otřesům, změnám teplot i vlhkosti. Slabší lepenky se snadněji protrhnou nebo navlhnou. Zvolte i správný rozměr – počítejte s prostorem na výplň, která je nezbytná zejména při přepravě křehkého zboží. Zároveň to ale s volným místem nepřehánějte.

Kartonové krabice

Naprostý základ představují kartonové krabice nejrůznějších velikostí a nosností. Pokud je zboží lehké, vystačíte si s třívrstvou lepenkou, těžší a objemnější předměty uložte do odolnější pětivrstvé lepenky. Kartonové krabice nakupujte ve velkém, ušetříte tak náklady. Kvalitní a správně vybranou krabicí se vyhnete negativním recenzím, řada zákazníků si totiž stěžuje, že jim zboží přišlo v poškozeném obalu.

 kartonova-krabice

Bublinkové obálky, zip sáčky, zásilkové obaly

Mezi nejoblíbenější obalové materiály patří bublinkové obálky. Jejich použití je velmi jednoduché. Musíte si ale pohlídat tloušťku, obálky totiž nemají křížové dno a tak svůj objem příliš nezvětší. Alternativou jsou kartonové obálky určené převážně na zasílání dokumentů, fotografií nebo jiných plošších předmětů. Pokud hledáte obal na zboží, sáhněte po zip sáčcích, které jsou opakovatelně použitelné.

Stretch a bublinkové folie

K upevnění a ochraně zboží při přepravě použijte stretch folii. Poslouží také k fixaci zboží na paletách nebo jako ochrana před vlhkostí, prachem, nečistotami apod. Pohlídejte si zejména tloušťku a průtažnost stretch folie. Průtažnost udává maximální nárůst délky při natažení (například průtažnost 150 % znamená, že 1 m folie natáhnete na 2,5 m). Platí, že čím větší průtažnost, tím kvalitnější folie. Tenké stretch folie o 5–25 µm jsou vhodné pro balení lehkého, tvarově pravidelného zboží, zatímco silnější folie (25–35 µm) využijete i na těžší předměty s ostrými hranami a rohy.

Křehké zásilky, popřípadě materiály náchylné na mechanické poškození obalte bublinkovou folii. Vzduchové kapsy zvyšují ochranu proti otřesům a nárazům. Na výběr máte různé rozměry.

 bublinkova-folie

Lepicí pásky

Bez lepicích pásek se při balení neobejdete. Pokud si potrpíte na branding, nechte si na zakázku vyrobit lepicí pásku s firemním logem nebo sloganem. Na těžké krabice zvolte vyztužené lepicí pásky. Navíc si můžete usnadnit práci s odvíječem lepicí pásky.

Ulehčete si práci šikovnými pomocníky

  • Ochranné rohy oceníte především v nábytkářském, sklářském, strojírenském, elektronickém nebo automobilovém průmyslu.
  • S rozbalováním zboží vám pomůžou řezací nože.
  • Pro snadné a přesné odříznutí balicího materiálu sáhněte po řezacích stojanech, které slouží pro řezání většiny běžných materiálů.
  • Transport vám usnadní palety a paletové kontejnery a nástavce.
  • Zajistěte balíček napevno pomocí bytelné sponkovačky na různé typy spon.

 

Aby balení zásilek šlo zaměstnancům hezky od ruky a bylo pohodlné, vybavte provoz balicími stoly nebo balicími stroji, jako je například svářečka foliových sáčků.

Svezte se na zero waste vlně

Řadu obalových materiálů můžete použít opakovaně, pokud nejsou příliš poškozené. Využijte krabice, ve kterých vám přijde zboží nebo materiál od dodavatelů. Ušetříte za náklady na nové obaly a pomůžete životnímu prostředí. Udržitelnost ocení i řada vašich zákazníků.

Jak vybrat vazač

Vazačky papíru představují šikovné pomocníky do kanceláře, polygrafických center, škol, úřadů, ale i do domácnosti. Chrání dokumenty před poškozením a vdechnou jim elegantnější a reprezentativnější vzhled. Co byste měli vědět při výběru vazače?

 Žena pracuje s vazačem papíru s plastovým hřbetem.

Vazačka papíru = šikovný pomocník nejen do kanceláře

Vázací stroje rychle a jednoduše sváží jednotlivé listy dokumentů k sobě. Díky tomu materiály při manipulaci nikam nevyklouznou a nepromíchají se. Jsou chráněny před poškozením a získají reprezentativní vzhled. Vazače se hodí do kanceláří, škol, na úřady nebo do kopírovacích či reklamních center. Své využití najdou i v domácnostech jako pomoc při nejrůznějších školních i kreativních projektech.

Před výběrem vazačky papíru si položte několik otázek.

  • Jak často budete zařízení používat?
  • Do jakého hřbetu chcete vázat?
  • Jaký je maximální počet vázaných listů?
  • Chcete pevnou, nebo kroužkovou vazbu?

2 základní typy vázacích strojů

Vybírat můžete podle typu ovládání z manuálních nebo elektrických vazačů. Ty se hodí pro svazování většího množství papíru, zatímco mechanické vazače oceníte spíše v domácnosti a menších provozech. Rozhodující je i typ vazby.

Kroužkové vazače

Kroužkový vazač funguje tak, že do papíru vyrazí díry, kterými se protáhne vazba. Vytváří rozebíratelnou kroužkovou vazbu, do které bez problémů můžete přidávat další listy, což nabízí větší míru flexibility.

Výhody:
větší variabilita,
možnost dokumenty rozvázat, přidat listy a znovu svázat.

Nevýhody:
nutnost proděravět papíry,
riziko křivého proděravění.

Termovazače

Pevné vazby docílíte pomocí termovazače. Využívá speciální termovazebné desky, která má ve hřbetu lepidlo. To se po zahřátí v termovazači roztaví a slepí jednotlivé listy k sobě.

Výhody:
bez nutnosti děrovat listy,
nerozebíratelná vazba podobná knize.

Nevýhody:
pár minut čekání na zahřátí lepidla,
bez možnosti dalších úprav po zalepení.

 Práce s vazačkou papíru.

Další důležité parametry vazačů

Pohlídejte si formát, který vazač zvládne zpracovat. Většina přístrojů pracuje s běžným formátem A4, některé zařízení jsou pak uzpůsobené také pro formát A3. Vazače disponují různým počtem řezacích nožů (většinou perforují 21 nebo 34 děr). Od toho se odvíjí rozteč děrování. Setkáte se s roztečí:

  • 3/1" – pro svazky do tloušťky až 12 mm (to je zhruba 120 listů), 34 otvorů na formátu A4 (297 mm),
  • 2/1" – pro svazky do tloušťky až 30 mm (přibližně 300 listů), 21 otvorů na formátu A4 (297 mm).

 

Také si rozmyslete, jaký typ vazby zvolíte. To se týká kroužkových vazačů. Můžete zvolit plastové nebo drátěné hřbety.

Extra možnosti

Řada vázacích strojů má zásobník na uložení většího počtu hřbetů a průzor, který umožňuje kontrolu nad množstvím odpadu. Setkáte se i s termovazačem a laminátorem v jednom. U manuálních zařízení se dívejte po ergonomické páce. Skvělou funkci představuje i nastavitelná hloubka okraje nebo možnost děrování většího množství papíru najednou.

Spotřební materiál pro vazače

Počítejte s tím, že budete dokupovat příslušenství, jako jsou hřbety, krycí desky nebo desky na termovazbu. Udělejte si zásobu spotřebního materiálu pro kroužkové i termovazače.

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem