Jak vybrat vazač

Vazačky papíru představují šikovné pomocníky do kanceláře, polygrafických center, škol, úřadů, ale i do domácnosti. Chrání dokumenty před poškozením a vdechnou jim elegantnější a reprezentativnější vzhled. Co byste měli vědět při výběru vazače?

 Žena pracuje s vazačem papíru s plastovým hřbetem.

Vazačka papíru = šikovný pomocník nejen do kanceláře

Vázací stroje rychle a jednoduše sváží jednotlivé listy dokumentů k sobě. Díky tomu materiály při manipulaci nikam nevyklouznou a nepromíchají se. Jsou chráněny před poškozením a získají reprezentativní vzhled. Vazače se hodí do kanceláří, škol, na úřady nebo do kopírovacích či reklamních center. Své využití najdou i v domácnostech jako pomoc při nejrůznějších školních i kreativních projektech.

Před výběrem vazačky papíru si položte několik otázek.

  • Jak často budete zařízení používat?
  • Do jakého hřbetu chcete vázat?
  • Jaký je maximální počet vázaných listů?
  • Chcete pevnou, nebo kroužkovou vazbu?

2 základní typy vázacích strojů

Vybírat můžete podle typu ovládání z manuálních nebo elektrických vazačů. Ty se hodí pro svazování většího množství papíru, zatímco mechanické vazače oceníte spíše v domácnosti a menších provozech. Rozhodující je i typ vazby.

Kroužkové vazače

Kroužkový vazač funguje tak, že do papíru vyrazí díry, kterými se protáhne vazba. Vytváří rozebíratelnou kroužkovou vazbu, do které bez problémů můžete přidávat další listy, což nabízí větší míru flexibility.

Výhody:
větší variabilita,
možnost dokumenty rozvázat, přidat listy a znovu svázat.

Nevýhody:
nutnost proděravět papíry,
riziko křivého proděravění.

Termovazače

Pevné vazby docílíte pomocí termovazače. Využívá speciální termovazebné desky, která má ve hřbetu lepidlo. To se po zahřátí v termovazači roztaví a slepí jednotlivé listy k sobě.

Výhody:
bez nutnosti děrovat listy,
nerozebíratelná vazba podobná knize.

Nevýhody:
pár minut čekání na zahřátí lepidla,
bez možnosti dalších úprav po zalepení.

 Práce s vazačkou papíru.

Další důležité parametry vazačů

Pohlídejte si formát, který vazač zvládne zpracovat. Většina přístrojů pracuje s běžným formátem A4, některé zařízení jsou pak uzpůsobené také pro formát A3. Vazače disponují různým počtem řezacích nožů (většinou perforují 21 nebo 34 děr). Od toho se odvíjí rozteč děrování. Setkáte se s roztečí:

  • 3/1" – pro svazky do tloušťky až 12 mm (to je zhruba 120 listů), 34 otvorů na formátu A4 (297 mm),
  • 2/1" – pro svazky do tloušťky až 30 mm (přibližně 300 listů), 21 otvorů na formátu A4 (297 mm).

 

Také si rozmyslete, jaký typ vazby zvolíte. To se týká kroužkových vazačů. Můžete zvolit plastové nebo drátěné hřbety.

Extra možnosti

Řada vázacích strojů má zásobník na uložení většího počtu hřbetů a průzor, který umožňuje kontrolu nad množstvím odpadu. Setkáte se i s termovazačem a laminátorem v jednom. U manuálních zařízení se dívejte po ergonomické páce. Skvělou funkci představuje i nastavitelná hloubka okraje nebo možnost děrování většího množství papíru najednou.

Spotřební materiál pro vazače

Počítejte s tím, že budete dokupovat příslušenství, jako jsou hřbety, krycí desky nebo desky na termovazbu. Udělejte si zásobu spotřebního materiálu pro kroužkové i termovazače.